• -35%
  • Yeni

BİLGE YÜKSEL KARAKAŞ – YEDİ MEŞALE TOPLULUĞU VE TÜRK EDEBİYATINDAKİ YERİ

Referans:

₺59,32
₺38,56 35% tasarruf edin
Miktar

 

Güvenlik Politikası (Kişisel bilgileriniz SSL koruması altında güvendedir.)

 

Teslimat Politikası (Siparişleriniz belirtilen süre içerisinde adresinize teslim edilecektir.)

 

İade Politikası (İade hakkınız güvence altındadır.)

BİLGE YÜKSEL KARAKAŞ – YEDİ MEŞALE TOPLULUĞU VE TÜRK EDEBİYATINDAKİ YERİ

20. yüzyılın başlarında doğmuş edebiyata meraklı yedi genç... Hepsi de edebiyata meraklı... Servet-i Fünun’da başlayan bir yazınsal macerayı Yedi Meşale kitabıyla taçlandırıyor ve Meşale adında bir dergiyle bağımsızlıklarını, birlikteliklerini kanıtlıyorlar. İmparatorluğun yıkılışına da tanık her biri, genç ve dimdik Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna da tanık. Arkalarında eski bir hayatı bıraktıkları gibi eskimiş bir edebiyatı da bırakarak umutlu bir geleceğe adım attıklarının simgesi aslında Meşale.

Kısacık bir yayın hayatı olsa da derginin, yedi sanatçının her biri kendi yolunu seçmiş ve Türk edebiyatına, sanatına, kültürüne naif, temiz, derin etkiler bırakmıştır. Yaşar Nabi, Sabri Esat, Vasfi Mahir, Cevdet Kudret, Kenan Hulusi, Muammer Lütfi ve Ziya Osman... Her biri hakkında akademik çalışmalar yapıldı elbette bugüne dek. Ama Bilge Yüksel Karakaş tarafından 2004 yılında titizlikle yazılan ve saygın bir jürinin takdirini kazanan yüksek lisans tezine dek Yedi Meşale topluluğu hakkında bu hacimde bir çalışma yapılmamıştı. Bugün o güzel tez kitap halinde karşınıza çıkarken, sevgili Bilge’nin çalışması hâlâ taze, doğru ve nesnel.

Cumhuriyetin kıvılcımını taşıyan Yedi Meşale kitabından 93 yıl sonra her bir meşale edebiyatımızı aydınlatmaya devam ediyor. Bize düşen, sağlam akademik çalışmalarla o aydınlığı sürdürmek...

Prof. Dr. Gonca Gökalp Alpaslan

 

ÖzellikDeğer
ISBN 978-605-7682-39-0
Baskı Tarihi Ekim 2020

Baskı Yeri İstanbul
Türü Araştırma - İnceleme
Ebat 16 x 23,5 cm 
Sayfa sayısı 560
Kâğıt 60 gr. enso
Kapak 300 gr. kuşe karton kapak, mat selofan
Cilt Amerikan Cilt

50 Öğeler

Spesifik Referanslar

Yeni ürün

16 aynı kategorideki diğer ürünler:

chat Yorumlar (0)