• -35%
  • Yeni

YAYINLANMAMIŞ BEKTAŞÎ FIKRALARI VE BEKTAŞÎ FIKRALARINDA İRFAN

Referans:

₺30,51
₺19,83 35% tasarruf edin
Miktar

 

Güvenlik Politikası (Kişisel bilgileriniz SSL koruması altında güvendedir.)

 

Teslimat Politikası (Siparişleriniz belirtilen süre içerisinde adresinize teslim edilecektir.)

 

İade Politikası (İade hakkınız güvence altındadır.)

Gülmek, Tanrı’nın yalnızca insana lütfettiği çok özel bir ayrıcalıktır. Diller ve inançlar ne kadar farklı olursa olsun, mizah bütün insanların ortak değeridir. Yeri geldiğinde anlatılan bir fıkra, o toplulukta bulunan bireylerin duygu ve düşüncelerine tercüman olur;  yeri gelir samimiyeti artırarak barışçıl bir ortam sağlar.

Bektaşî fıkraları genellikle sadece güldürmek için anlatılmaz. Anlatılan fıkralar bir hikmeti içerir. Hayatın hakikatini ya öğretir ya da hatırlatır. Bu nedenle Bektaşî fıkralarının diğer fıkra gurupları içinde ayrı bir yeri ve önemi vardır. Toplumumuzun her kesimine mal olmuş Bektaşî fıkralarında, herkes mutlaka kendisine ait bir şeyler bulur.

Bu kitapta zekice söylenmişlerin yanında, hem düşündüren hem de güldüren fıkralara yer verildi. Ayrıca fıkralardaki mesajların,  İslâm inancının temel değerlerine uygunluğu dikkat çekildi. Tasavvuf ehlî ozanların şiirleriyle, fıkraların ana fikirlerinin benzerlikleri örnekleriyle sunuldu.

Daha önce yayınlanmış Bektaşî fıkralarını büyük bir çoğunluğu titizlikle incelendi. Bu fıkraların birçoğu birbirinin farklı versiyonları oldukları tespit edildi. Gerçek Bektaşî irfanını yansıtan fıkralardan örnekler verildi.

Bu çalışmamızda daha önceki çalışmalardan farklı olarak ayrıcalıklı olarak sözlü gelenekten ve Bektaşî babalarından, dervişlerinden, ihvanından derlenen ve hiç bir yerde yayınlanmamış fıkraların okuyucuyla buluşturulması amaçlandı. 

Tür: Araştırma-İnceleme

ISBN: 978-605-9444-17-0

Baskı Yeri: İstanbul

Baskı Tarihi: Aralık 2019

Ebat: 13,5 x 21,5 cm 

Sayfa sayısı: 287

Kâğıt: 60 gr. enso

Kapak: 300 gr. kuşe karton kapak, parlak selefon+lak

Cilt: Amerikan cilt

Fiyatı: 32 TL

50 Öğeler

Spesifik Referanslar

Yeni ürün

16 aynı kategorideki diğer ürünler:

chat Yorumlar (0)